Pomnik leśników Sepia Góra

Sępia Góra – morderstwo leśników

Morderstwo w lesie

Chciałbym Wam przedstawić historię i miejsce z którym jestem trochę związany, ze względu na wykonywany przeze mnie zawód.

IMG 20210109 113918 01
Sępia Góra

Wędrując po Górach Izerskich, Grzbiecie Kamienieckim, wspinając się na Sępią Górę od strony Krobicy możemy zauważyć skromne trzy pomniczki. Jest to miejsce upamiętniające tragiczna śmierć, która spotkała tu pracowników służby leśnej hrabiego Schaffgotscha.

9 lutego 1839 roku pracownicy służby leśnej Christ i Hirt wraz z praktykantem leśnym Freyem dokonywali obchodu swojego leśnictwa, a chcąc ulżyć zwierzynie w przetrwaniu zimowego czasu – nieśli karmę dla zwierzyny. W trakcie marszu napotkali ludzkie ślady w kopnym śniegu i niewiele się zastawiając ruszyli ich tropem.

 

Po krótkim czasie intensywnego marszu dogonili kłusownika imieniem Kurz/ Sachermilscher/ Glaubitz (różne źródła podają różne imię kłusownika), który po krótkiej i ostrej wymianie zdań sięgnął po broń. Celnym strzałem pozbawił życia Hirta i śmiertelnie ranił Christa, a Frey na widok nadciągającego z nożem napastnika rzucił się do ucieczki (co uratowało jego życie). Gdy praktykant przyprowadził odsiecz w postaci stróżów prawa ze Świeradowa, dla dwójki naszych leśniczych knieja szumiała już tylko w wieczności.

IMG 20210109 122621 01

Natychmiast udano się do domu przestępcy, który znajdował się w Hernsfordzie, czyli dzisiejszej Łęczynie (obecna część Świeradowa Zdroju). Jednak w chacie spotkali tylko ostatni akt tej tragedii. Kłusownik sam wymierzył sobie sprawiedliwość wieszając się u powały swojego domostwa.

Pomniki znajdują się około 20 metrów od szutrowej drogi leśnej, która łączy zielony szlak Świeradów Zdrój – Gierczyn (oczywiście można iść dalej) i żółty szlak Sępia Góra – Krobica (i dalej).

Kłusownictwo i kradzieże drewna były w tamtych czasach niezwykle powszechne, co można zauważyć w tym, jak wysoka była śmiertelność gajowych i leśniczych, gdzie niejednego z nich dosięgła zdradziecka kula.

Podejrzewam, że dla młodego Freya było to wstrząsające przeżycie jako praktykanta.

Obecnie absolwenci techników leśnych i wydziałów leśnych uczelni wyższych odbywają roczny staż w Lasach Państwowych. Można rzec, że niewiele się zmieniło…

2 thoughts on “Sępia Góra – morderstwo leśników”

  1. Tędy też wczoraj przechodziłem schodząc z Sępiej Góry, ale tych nagrobków nie zauważyłem… I, znowu, dopiero teraz przeczytałem o nich.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *